İzmir Hızlı Okuma Nedir ?
Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayar; her kelime üzerinde duraklar. Bu duraklamalar esnasında, aynı bir fotoğraf makinesi gibi, gördüğü kelimenin resmini çekip beyne gönderir; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre eder, bir araya getirir ve fikre ulaşır.Hızlı Okuma tekniği, çeşitli göz egzersizleri yardımıyla, göz algılama kapasitesini ve duraklama esnasında gözün okuma alanını geliştirme temeline dayanmaktadır. Eğitim neticesinde, okuma ve anlama hızları %200-400 oranında yükselirHaliyle, Hızlı Okuma tekniği metnin sadece belirli bölümlerine bakarak uygulanan bir göz gezdirme ya da çapraz okuma yöntemi değildir. Metnin tümünü, daha doğru bir odaklanma ve daha hızlı bir algılama ile okumaktır.
Hızlı Okuma Kursları Alsancak
Kelime odaklı okumada bir kelimeyi kaçırdığımızda okuduğumuzdan hiçbir şey anlamayacağımızı düşünerek kelimelere gereğinden fazla önem verebiliriz. Oysa biz kelimeler için değil cümlelerin oluşturduğu anlam için okumalıyız. macımız okuduğumuz metindeki düşünceyi anlamak olduğu için kaçırdığımız bir ya da birkaç kelimenin parçadaki düşünceyi anlamamızı engellemeyeceğini bilmemiz gerekiyor. Kelime kelime okumak gözün çabuk yorulmasına neden olur.Okurken beynin sıkılmasına, dikkatin dağılmasına ve hayal kurmaya neden olur. Kelimeleri tek tek anlamaya çalışırken okuduğumuz metnin anlam bütünlüğünü yakalamakta zorlanırız. Ana fikri yakalayamayız. Konudan uzaklaşırız. Okuma Ve Anlama hızımız düşü, geri dönüşler yaparız. 2) Geri Dönüşler Yapmakİyi anlamama endişesiyle geri dönüşler yapılırsa kısa bir metnin okunması bile uzun zaman alır.
Hızlı Okuma Eğitimi
İlgilenmediğiniz detayları ihmal etmeyi çok iyi bilseniz de okuma stilinizdeki diğer bazı teknik problemleri çözmek okuma hızınızı ciddi şekilde artırır.Çoğumuz ilkokul birinci sınıfta küçük çocukların tane tane okuduğu gibi okumayı öğrendik. Ancak bir yetişkin veya daha ileri seviyede bir öğrenci olarak şimdi aynı şekilde okumuyoruz. Şu anda bu makaleyi okurken göz kaslarınızın nasıl hareket ettiğini bir düşünün. Gözünüz önce bir grup kelimeyi görüyor ve okuyor, daha sonra diğer bir kelime grubuna geçiyor ve işlem böyle devam edip gidiyor. Yani her defasında kelimeleri blok blok okuyorsunuz. Kelimeleri tek tek okumuyorsunuz. Hatta mutemelen sürekli ileriye doğru kelime bloklarına doğru devam etmiyorsunuz. Tam olarak anlamadığınızı düşündüğünüz kelime bloklarına zaman zaman geri dönüp onları tekrar okuyorsunuz.
Hızlı Okuma
Hızlı okuma ile ilgili belki de en kritik konulardan birisi zamandır. Birçok insan hızlı okumayla ayıracağı zamanı ders çalışmak için ayırmanın daha doğru olduğunu düşünür. Özellikle LYS, YGS, SBS, KPSS, ALES, TUS VB...  gibi sınavlara hazırlanan insanlar bütün zamanlarını sadece bu sınavlara ayırmak isterler. Aslında bu doğru bir davranış değildir. Örneğin, başka bir şehre giderken şehirlerarası otobüslere binmek için önce aksi yönde bile olsa terminale gidersiniz. Benim terminale gitmekle kaybedecek zamanım yok, yürüyerek yolum devam edeyim demezsiniz. Çünkü bilirsiniz ki terminale gitmekle kaybettiğiniz zaman otobüsünüzün hızı sayesinde kazanacağınız zamanın yanında önemsiz kalacaktır. Benzer şekilde Hızlı Okuma için ayırdığınız zamanın kat kat fazlasını hızlı okumanız sayesinde sonradan kazanacaksınız. Üstelik
Hızlı Okuma Nedir?
Hızlı okuma, sınavlarda, testlerde okuduğunuzu anlamada oldukça önemlidir.Hepimiz hayatımızın bir döneminde acaba nasıl daha hızlı okurum diye kendi kendimize sorular sormuştuk.Bu yazımızda hızlı okuma tekniklerine değineceğiz.Aslında insanların hızlı okumasını engelleyecek hiçbir şey yoktur, ancak çoğu zaman insanların hızlı okuma hakkında çekinceleri bulunmaktadır.Hızlı okumadaki bu çekinceler okuma hızını düşürebilir.Mesela insanların hızlı okunduğu takdir de hiçbir şey anlamamaktan korkması. Bu kişiye yanlış öğretilmiş bir durumdur. Özellikle bazılarının anlamak için durarak oku, tane tane oku önerilerinin  tamamı ile yanlıştır.Okuma hızımızın düşük olmasının bir başka nedeni ise yazıda baktığımız alandır. Her kelimeye tek tek baktığımız takdirde her satır için ortalama 10 kez göz hareket ett