Hızlı Okuma

Sınavlarda zamanınız yetmiyor mu?
Kısa zamanda daha çok kitap mı okumanız gerekiyor?
Okurken odaklanamıyor musunuz ve ya dikkatiniz mi dağılıyor?
Daha iyi anlamak için okuduklarınızı tekrar tekrar okuyup zaman mı kaybediyorsunuz?
Ağır metinleri okumakta zorlanıp hemen sıkılıyor musunuz?
Okuduklarınızı hatırlamakta zorlanıyor musunuz?

Beynimiz okuma eylemi esnasında 1000 kelimeyi anlayabilecek potansiyele sahipken, dakikada 100-200 kelimeler seviyelerinde okuduğumuz taktirde, beynimiz geriye kalan 800 kelimelik boşluğu farklı şeyler düşünerek geçirmektedir mesela hayal kurmak. 

Bu durum bizim konsantrasyonumuzu bozmakta ve verimli bir okuyucu olmamızı engellemektedir. Buna bağlı olarak da okuduğumuzu anlama oranımız da düşmekte ve okumaktan da kısa sürede sıkılmaktayız. Fakat doğru teknikler kullanarak hızlı okuduğumuz taktirde zamandan tasarruf ettiğimiz gibi anlama oranımızı da önemli ölçüde yükseltmiş oluruz.

Hızlı okuma tekniklerini iyi öğrenmiş bir okuyucu her bir blokta daha çok sayıda kelime okumaktadır. Her bir bloğu çok hızlı algılamakta ve hemen bir sonraki okuma bloğuna geçmektedir. Hızlı okuma tekniği sayesinde kelimeleri tek tek okumak yerine bütüne bakarak daha iyi ve daha kolay anlamlandıra biliriz. 

Kelime kelime okumamız bize geri dönüşler yapmamızı sağlar bu geri dönüşler ise zamandan tasarruf etmemizi engeller. Usta bir hızlı okuyucu çok nadiren geri dönüş yaparak aynı yeri iki kere okur. Bu şekilde okumak gözün yapacağı iş yükünü önemli ölçüde azaltır. Tabi bu durum aynı süre içinde algılanan bilgi miktarını da önemli ölçüde artırır.
Anlayarak hızlı okumanın bize çok fazla faydaları vardır. 

Öğrenciler için şöyle faydaları vardır; sınav sorularını çok daha hızlı okuyup çok daha iyi anlayabilirler. Sınavlarda 30 dakika ila 45 dakika zaman kazanmanız mümkün. Dikkat ve konsantrasyonu arttırma ve kalıcı öğrenmenin sağlanması. Özellikle 10-12 yaş için okuma sevgisini ve okuma alışkanlığını kazandırma da çok etkili bir yöntemdir. İş hayatın da ise okunması gereken çok sayıda dosya rapor ve e-postaları 3-4 kat daha hızlı okumamızı ve işlerimizi kolaylaştırmada faydası vardır. Değişen ve gelişen bilgi çağına uyum sağlayabilmek için daha çok okuyup bilgi sahibi olmamızı sağlar.  

Daha çok bilgi elde edeceğimizden ötürü kişisel gelişimimize katkıda bulunur. Karar verme becerimizi arttırır bu sayede önemli kararlar hakkında daha çabuk sonuç vermiş oluruz.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaİzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Hızlı Okuma eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaDenizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Hızlı Okuma  eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Hızlı Okuma eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaMuğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Hızlı okuma eğitimi - hızlı okuma sertifikası - izmir hızlı okuma kursları -

Yorumlar