Hızlı Okuma

Hızlı okuma ile ilgili belki de en kritik konulardan birisi zamandır. Birçok insan hızlı okumayla ayıracağı zamanı ders çalışmak için ayırmanın daha doğru olduğunu düşünür. Özellikle LYS, YGS, SBS, KPSS, ALES, TUS VB...  gibi sınavlara hazırlanan insanlar bütün zamanlarını sadece bu sınavlara ayırmak isterler. Aslında bu doğru bir davranış değildir. Örneğin, başka bir şehre giderken şehirlerarası otobüslere binmek için önce aksi yönde bile olsa terminale gidersiniz. 

Benim terminale gitmekle kaybedecek zamanım yok, yürüyerek yolum devam edeyim demezsiniz. Çünkü bilirsiniz ki terminale gitmekle kaybettiğiniz zaman otobüsünüzün hızı sayesinde kazanacağınız zamanın yanında önemsiz kalacaktır. Benzer şekilde Hızlı Okuma için ayırdığınız zamanın kat kat fazlasını hızlı okumanız sayesinde sonradan kazanacaksınız. 

Üstelik hızlı okuma alıştırmaları günde en fazla bir saatinizi alacak. Bunun haricinde kalan zamanınızı ders çalışmak için kullanabileceksiniz.

Hızlı yazı okuma tekniği, kitap ve benzeri uzun metinleri daha kısa bir süre içerisinde anlaşılabilir okumasını sağlayan da bir yöntemdir. Özellikle sınavlar, üniversite gibi hayati seçimlerin yapılacağı sınavlarda doğru düşünmek için saniyelerin bile çok önemi vardır. Öğrenci adayına tanınan sınav sürecinin daha verimli geçmesi için başvurulan ve deneyenlerin başarılı olduğuna inanılan bir tekniktir. Anlayarak hızlı okumak için, şüphesiz, konsantrasyonun da artırılması gerekmektedir. 

Yüksek bir konsantrasyon sağlamadan yapılan hızlı okumanın hiç bir anlamı yoktur. Çünkü konsantre olmadan hızlı okunan metinden anlam çıkarma zorlaşacaktır okuyucu da ha çabuk sıkılacaktır. Konsantre eksikliği okuduğu kelimelere tekrar dönmesini sağlayacak. 

Bu geri dönüşlerde örneğin sınav esnasında zaman kaybına neden olur. Hızlı okuma tekniklerini sayesinde yavaş okuma alışkanlıklarını yok etme teknikleri, gözü hızlı görmeye alıştırma ve ritmik görme, geniş alanı görme teknikleri, şekillerle okuma teknikleri olmak üzere dört temel konuda eğitim veriliyor. Hızlı okuma, sessiz olarak yapılmakta ve hiçbir kelime okuma esnasında atlanmamaktadır.

Hızlı Okuma eğitimi almamış bir insan, kelime kelime okur, içten seslendirir, gözü metin üzerinde yavaş kayar ve uzun duraklamalar yapar. Bu nedenlerden dolayı, normal bir insanın okuma hızı 'kaplumbağa hızında' kalır.  Yavaş okuyucu, gelişen ve hızla değişen çağa ayak uydurmakta zorlanır.

Hızlı okumayı iç seslendirme de olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü çok hızlı konuşan biri olsak bile dakikada 200-250 kelimeden fazlasını seslendiremeyiz. Oysa kelimeleri sembol gibi okuduğumuzda görme hızıyla çok daha fazla kelime okuyabiliriz. Görme hızıyla okuyarak beynimiz 1 dk. 1000 kelime okuyabilecek seviyededir. Bu da okumamızı olumlu yönde etkiler ve daha fazla zaman kazanmamıza yardımcı olur. 

Eğer hızlı okuma sayesinde bu kötü alışkanlıktan kurtulursak iç sesiniz okuma hızınıza yetişemediği için kendisini zorlayacak ve bir müddet sonra da size yetişemeyeceği için doğal olarak ortadan kaybolacaktır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaİzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Hızlı Okuma eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaDenizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Hızlı Okuma  eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Hızlı Okuma eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaMuğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.
 
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :izmir hızlı okuma kursları - hızlı okuma teknikleri izmir - etkin hızlı okuma -

Yorumlar