Hızlı Okuma Eğitimleri İzmir

Hızlı okumayı engelleyen en önemli sorunlardan biri geri dönüşler yapmaktır. Bunun da en önemli nedeni yavaş okumaktır. Kelime odaklı okuduğumuz zaman bir kelime kaçırdığımızda okuduğumuzdan hiçbir şey anlamayacağımızı düşünerek kelimelere gereğinden fazla hassasiyet gösterebiliriz. Amacımız okuduğumuz parçadaki düşünceyi kavramak olduğundan kaçırdığımız birkaç sözcüğün parçadaki düşünceyi anlamamızı engellemeyeceğini unutmamalıyız.

Okuma hızımızı düşüren, anlamayı azaltan, gözü gereğinden fazla yoran biri kelime kelime okumaktır. Kelime kelime 
okuduğunuzda göz her kelimede duraklamalar ve kasılmalar yapar; bunun sonucunda da kısa zamanda yorulur. Oysa biz kelimeler için değil cümlelerin oluşturduğu anlamlar için okuruz.

Aslında okumayı sıkıcı bir iş haline getiren de bu ilkel okuma tarzıdır. Eskiden bize tane tane oku, anlayarak oku telkinleri yapılırdı. Oysa bu son derece yanlış bir anlayıştır. Önemli olan parçayı değil bütünü anlamaya çalışmaktır. Muhteşem bir tarihi yapıyı seyrederken onu bir bütün olarak algıladığımızda ancak ondan keyif alabiliriz. Tek tek onu meydana getiren taşlara bakarak keyif alamayız.

Bazen de sayfalarca okuruz da okuduğumuzdan hiçbir şey anlamayız. O sırada başka şeyler düşünüyoruzdur çünkü. Bunun nedeni beynimizin çalışma sistemiyle ilgilidir. Beynimiz dakikada 500-600 kelimelik bir bilgiyi algılayabilecek anlayıp değerlendirebilecek bir yapıya sahiptir. Eğer dakikada bu rakamdan daha az kelime okuyorsanız beynimiz bu boşluğu hayal kurarak, başka düşünceler üreterek değerlendirir. 

Bu yüzden zaman zaman gözleriniz okurken beyniniz farklı şeyler düşünür. Bu da okumanın verimini düşürür. Hızlı okuyanlarda beyin bütün enerjisini okumaya harcadığından başka şeyler düşünmeye fırsat bulamaz ve bu sayede okuma verimi de artar.

Hızlı okuma teknikleri uygulama yeteneğine sahip olarak size kalan zamandan tasarruf edersiniz. Okuma sırasında beyniniz, hayal kurmak yerine okuduklarının bütününü görmekle kalmaz, gördüğünün bütününü anlar. Kelime hazineniz ve bilgi birikiminiz artar.

Bilgi bizi diğerlerinden ayrıcalıklı kılan en önemli niteliktir. Onu da okumak kadar hiç bir şey geliştiremez. Hızlı okuma sayesinde hem bilgi birikimimiz artar hem de bilgiye daha hızlı ulaşmış oluruz. 

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaİzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :İzmir hızlı okuma - Karşıyaka hızlı okuma - hızlı okuma eğitimleri - alsancak hızlı okuma - hızlı okuma programı - hızlı okuma programı indir - hızlı okuma egzersizleri - hızlı okuma 1. sınıf - hızlı okuma kursu - hızlı okuma nedir - hızlı okuma download hızlı okuma teknikleri nelerdir -

Yorumlar