İzmir Hızlı Okuma Nedir ?

Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayar; her kelime üzerinde duraklar. Bu duraklamalar esnasında, aynı bir fotoğraf makinesi gibi, gördüğü kelimenin resmini çekip beyne gönderir; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre eder, bir araya getirir ve fikre ulaşır.

Hızlı Okuma tekniği, çeşitli göz egzersizleri yardımıyla, göz algılama kapasitesini ve duraklama esnasında gözün okuma alanını geliştirme temeline dayanmaktadır. Eğitim neticesinde, okuma ve anlama hızları %200-400 oranında yükselir

Haliyle, Hızlı Okuma tekniği metnin sadece belirli bölümlerine bakarak uygulanan bir göz gezdirme ya da çapraz okuma yöntemi değildir. Metnin tümünü, daha doğru bir odaklanma ve daha hızlı bir algılama ile okumaktır.

Hızlı okumaya yönelik bazı temel teknikler:

Bütünü Görmek

Okumayı yavaşlatan etkenlerden biri sözcükleri anlamaya çalışmaktır. Kelime kelime okumak ve anlamadığınız cümleyi tekrar tekrar okumak sizi ciddi anlamda yavaşlatır. Oysa okuma akışınızı bozarsanız okuduğunuz metni anlamanız güçleşir. Akışı bozmadan daha hızlı bir şekilde okuyabilmek ve anlayabilmek adına kelimelere değil kelime gruplarına odaklanmalısınız, örnek olarak bir kitabı okuma esnasında her satır üzerinde iki adet nokta belirleyip gözlerinizi o noktalar arasında kaydırmak suretiyle o nokta çevresindeki sözcük grubunu görebilirsiniz. Bu yönteme kelimeleri değil düşünceleri görmek te denilebilir.

Sayfanın konumu

Okuduğunuz metin ile gözünüz arasında uygun bir mesafe bulundurmalısınız. Metni gözünüze olması gerektiğinden daha fazla yaklaştırırsanız okuma bütünlüğünüz bozulur ve okuma hızınız ciddi anlamada yavaşlar. Sayfayı gözünüzden uzaklaştırıp yakınlaştırmak suretiyle hızlı okuma denemeleri yapabilirsiniz. Aynı zamanda sayfaya herzaman dik açı ile bakmalısınız.

Okuma esnasında yalnızca gözleri kullanmak

Bazı insanlar okuma sırasında aynı zamanda okuduklarını söyleme ihtiyacı hissederler. Bu sayede okudukları metni daha iyi bir şekilde anladıklarını zannederler. Aslına bakılırsa bu, beyni gereksiz yere meşgul etmekten başka bir işe yaramaz. Düşünme etkinliği her zaman için konuşmaktan daha hızlıdır ve böyle yaparak siz düşünme hızınızı konuşma hızına düşürmüş olursunuz.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaİzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz 


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma izmir - karşıyaka hızlı okuma - hızlı okuma kursları -

Yorumlar