Hızlı Okuma Kursları Alsancak

Kelime odaklı okumada bir kelimeyi kaçırdığımızda okuduğumuzdan hiçbir şey anlamayacağımızı düşünerek kelimelere gereğinden fazla önem verebiliriz. Oysa biz kelimeler için değil cümlelerin oluşturduğu anlam için okumalıyız. macımız okuduğumuz metindeki düşünceyi anlamak olduğu için kaçırdığımız bir ya da birkaç kelimenin parçadaki düşünceyi anlamamızı engellemeyeceğini bilmemiz gerekiyor.

Kelime kelime okumak gözün çabuk yorulmasına neden olur.
Okurken beynin sıkılmasına, dikkatin dağılmasına ve hayal kurmaya neden olur.
Kelimeleri tek tek anlamaya çalışırken okuduğumuz metnin anlam bütünlüğünü yakalamakta zorlanırız. Ana fikri yakalayamayız. Konudan uzaklaşırız. Okuma Ve Anlama hızımız düşü, geri dönüşler yaparız.

2) Geri Dönüşler Yapmak
İyi anlamama endişesiyle geri dönüşler yapılırsa kısa bir metnin okunması bile uzun zaman alır. Okuyucunun daha iyi anlamak için yaptığı geri dönüşler kişiyi sıkar; gözün daha fazla yorulmasına, dikkat ve konsantrasyonunun dağılmasına sebep olur. Bir süre sonra okuyucu konudan uzaklaşıp, aynı şeyi birkaç kez okunduğu için hem sıkılır, hem de zaman kaybeder.

Geri dönüşleri engellemek için gözünüze kılavuz olması adına elinize bir kalem alın ve onun yardımıyla kesinlikle geri dönmeden okuyun. Bu ilk zamanlarda sorun olabilir; ama kısa bir süre içinde geri dönüşlerden kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda okumaya başlamadan önce net bir amaç belirler ve ön okuma yaparsanız geri dönmeyi bu şekilde engelleyebilirsiniz.

3) İçten Seslendirme
İçten seslendirme, her kelimeyi ağzımızla tekrar okuma işlemidir. İlkokulda yüksek sesle yaptığınız okuma yarışlarını unutmayız. İşte, içten seslendirme ilkokulun ilk yıllarından kalma bir sorundur. Bu durum kelimeleri birer sembol olarak görmekten kaynaklanmaktadır.

Yüksek sesle okuyarak hızımızı dakikada 150-200 kelime ile sınırlandırırız.
Sesli okuyan kişi okurken gözlerini, dudaklarını, boğazını, dilini, kulaklarını ve zihnini kullanmaktadır. Bu şekilde okumak hızımızı yavaşlatır ve sıkılmamıza sebep olur.
İçten seslendirmeyi önlemenin yolu sözcükleri birer sembol olarak görmek ve onları gördüğümüzde seslendirerek okumak değil bize ne ifade ettiğini otomatik olarak algılayabilmektir. Yani kelimeleri seslendirmek yerine onları görmek, algılamak için yeterlidir. Ancak bunun için alıştırma ve zaman gereklidir.

4) Pasif Okuma
Okuma sırasında beynimiz kitaba odaklanmadığı ve farklı konularla meşgul olduğunda pasif okuma gerçekleşir. Beyin faaliyetlerini kontrol etmek güçtür. Okuma sırasında zihnimizin başka konulara dağılmasını önlemek için ön okuma yapmak ve okuma amacımızı belirlememiz gerekiyor.

5) Gözün İdmansızlığı
Okurken gözümüz satır üzerinde düzensiz ve kontrolsüz duraklama ve sıçramalar yapar. Bu sıçramalar gözün farklı kasları ile gerçekleşir. Eğitimsiz gözler satır üzerinde yavaş yavaş sıçramalar yapar; bunun temelinde de göz kaslarının tembelliği yatar.

Uzun süre televizyon seyreden insanların gözleri tek noktaya odaklanır. Tek noktada odaklanıp hareketsiz beklemeye alışan gözler tembelleşir. Günün bir kısmının uyuyarak geçirilmesi, durgun yaşanması, düşünceyi kullanma ve dış dünyayı gözlemleme gibi konularda pasif kalınması gibi nedenlerle göz kasları tembelleşir.
Eğitimsiz gözün hızlı okumaya alışması için egzersize ihtiyacı vardır.
 
Gözü Dinlendirmek İçin Neler Yapabiliriz?
Gözlerinizi  kapatabilirsiniz ve hayal kurabilirsiniz. Geçmişte kendinizi çok rahat hissettiğiniz bir yere veya zamana gitmeniz ve  o anı zihninizde canlandırmanız gözünü dinlendirmenizi sağlayacaktır.
Bir konu üzerinde çok uzun süre kafa yormak beyinizi sıkar ve aynı zamanda  göz sinirlerinizin kasılmasına sebep olur. Gözünüzün yorulduğunu hissettiğinizde okumakta olduğunuz konuyu değiştirin.

Okuduğunuz materyallerden başka bir yere, mesela duvardaki saate, bir ağaca veya uzağınızdaki herhangi bir nesneye bakın.

İki elinizin avuç içlerini birbirine sürterek elektriklendirin. Kısa bir süre sonra avuç içlerinizi gözlerinizin üzerine fazla bastırmadan, ancak gözlerinize tam bir karartma sağlayacak biçimde koyun. Göz kapaklarınızın üzerine ellerinizin avuç içi ile yumuşak oval hareketler yapın. Böylece avuç içlerinizin enerjisi yorulmuş gözlerinizi dinlendirecek ve gözlerinize bir gevşeme duygusu verecektir. Bu işleme 20 saniye kadar devam edin.
Göz kapaklarınızı kapatıp soğuk suyla yıkamak da yorulan gözlerinizi dinlendirir.

 Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaİzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz 


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma izmir - karşıyaka hızlı okuma - hızlı okuma kursları -

Yorumlar