Hızlı Okuma Ve Beyin

Okuma Ve Beyin İnsan beyni sahibinin ihtiyaçlarından fazla gelişmiş bir araca benzer. A.R.Wallacc Gözlerimiz beynimizin dışarıya" açılan penceresidir. Biz, gözlerimizle de'ğil beynimizle okuruz. Gözlerimiz satırların üzerinde gezinerek oradaki sembolleri beynin okuma merkezine gönderir. Burada semboller deşifre edilerek bir anlam kazanır. "Okuma işlemini beynimizle yaptığımız için öncelikle beynimizi çok iyi tanımalıyız. Ancak bin dört yüz gram ağırlığa sahip olan beynimizin içinde dünyadaki şehirlerden herhangi birini tekrar Kurmaya yetecek kadar atom enerjisi bulunmaktadır. Bedenimiz 200.000 ısı dedektörü, 500.000 dokunma dedektörü ve .4 milyon acıya duyarlı yapıdan oluşan bir ağla beynimize her, an, bilgi aktarıyor. Beynimiz dinleme eylemini kulaklarımızla yapıyor. Her kulakta bulunan 24.000 lif, havanın mo'lekül titreşimlerini en ince ayrıntısına kadar algılayabilmektedir.

Beynimiz, sahip olduğumuz koku sistemi sayesinde havanın trilyonda birindeki bir "koku" molekülünü rahatlıkla algılayabilmektedir. 35 Kas sistemi ile çalışan el, kol, boyun ve göz sistemlerinden farklı olarak beynimiz elektro kimyasal sistem ile çalışmaktadır. Beynimiz en küçük elektro kimyasal sinyallere yanıt verecek kadar hassastır. Bu sinyaller sinir sistemimize ve vücudumuza son derece güçlü kimyasal maddeler iletir. Bu da sonuçta bütün davranışlarımızı etkiler ve kontrol eder. " Çok uzun süre yürüdüğünüz veya koştuğunuz zaman ayaklarınız, sürekli olarak çeşitli ağırlıklar kaldırırsanız kollarınız yorulabilir. Buna karşılık elektro kimyasal sistemle çalışan beynimizin çok çalıştığı için yorulması söz konusu değildir. Beynimiz yorulmaz ancak sıkılabilir. Sürekli aynı konuya yoğunlaşmak ve uzun süre aynı şeyi düşünmek beynimizin sıkılmasına neden olur. Bundan dolayı kitap okurken veya herhangi bir konuyu düşünürken beynin sıkılmasını önlemek için yer yer ara verip başka şeylerle ilgilenmek gerekir. Örneğin; sevdiğiniz bir müziği dinlemek, egzersiz yapmak veya kısa bir yürüyüşe çıkmak sizi dinlendirir.

Rusların en ünlü nöropsikoloğu Profesör Peti Anokhin, saygın kariyerinin son yıllarında, en gelişmiş elektron mikroskoplarını, beyin tarayıcılarını ve süper bilgisayarları kullanarak beynin potansiyelini araştırdı ve şu sonuca vardı: "insan beynindeki 10 milyar nöronun her birinin, kendisinden sonra gelen 28 nöronla bağlantı kurmasının mümkün olduğunu gösterebiliriz. Tek bir nöron bile bu potansiyele sahip ise, beynin tamamının neye muktedir olduğunu hayal etmemiz bile zor. Bu, her bir nöron için olası kombinasyon/permutasyon sayısının, 10.5 milyon kilometre uzunluğunda bir nöron ağı olduğunu gösteriyor."

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma - anlayarak hızlı okuma - hızlı okuma eğitimi - izmir hızlı okuma - antalya hızlı okuma - hızlı okuma eğitmenliği -

Yorumlar