Hızlı Okumayı Kim İcat Etti?

2. Dünya Savaşı sırasında Alman Hava Kuvvetlerinin (Luftwafe) uçakları Londra'yı bombalıyordu. Bu esnada İngiliz ve Alman uçakları birbirine karışıyor; İngiliz gözetleme kulelerinde görev yapan gözcüler düşman uçaklarını kendi uçaklarından ayırt etmekte zorlanıyorlardı. 

Eğer tehlike varsa uçaksavar nişancılarına ve halkın sığmağa gitmesi için alarmı zamanında vermesi gerekmekteydi. Gözetlemeciler, çok defa amblemlerinden tanıyabildikleri uçakları zamanında fark edip dost mu düşman mı olduklarını ayırt etmekte gecikiyor bu da önemli zayiata neden oluyordu. Aynı yıllarda gözün görme çevikliği üzerine çalışan ABD Ohio Üniversitesi'nden Dr. Renshaw "takistoskop" denilen bir alet geliştirmişti. 

Bu aletin merceği saniyenin 1/25, 1/50, 1/100'ü hızında açılıp kapanarak çeşitli görüntüleri göze yansıtmakta ve görme çevikliğini kademe kademe arttırabilmekteydi. Nişancılar ve gözetleme kulesi görevlileri Dr. Renshau'ın 'çevik görme' eğitimlerinden geçti. Böylece kule görevlileri ve nişancılar düşman uçaklarını dost uçaklarından zamanında ayırabilmiş ve bundan sonra hiç hata yapmamışlardır.

Eğitimin başarılı olduğu görülünce ABD Kara ve Deniz Kuvvetleri pilotları da aynı yöntemle eğitildiler. Buraya kadar savaşın ve anlattığımız konunun 'hızlı okuma' ile doğrudan bir ilgisi yok. Amerikalı eğitim bilimciler 'insan, şekilleri ve resimleri çok daha hızlı görme ve algılamada eğitilebiliyorsa alfabetik sembollerden oluşan yazıların da daha hızlı görülerek anlaşılması gerekir' tezinden yola çıkarak gözün daha hızlı görmeye, beynin daha hızlı anlamaya şartlandırılabileceği eğitimler üzerine çalışmaya başladılar. Nitekim bu eğitimlerle okuma hızı 8-10 kat arttırılabiliyordu.

1950'li yıllarda ABD'li bilim adamları beynin algılama düzenini araştırırken gözün aktif görme alanı ve fotoğraf Çekme özelliği üzerinde durdular. Göz tahmin edilenden Çok daha geniş bir alanı net görüp beyin bunu algılayabiliyordu. O dönemde sinema perdeleri daha iyi görünsün diye küçük yapılmıştı, ancak daha sonra buna gerek olmadığı anlaşıldı. 

Hollywood bunu hemen değerlendirdi ve sinema perdelerini bugünkü boyutlarına taşıdı. Sinemaya gittiğinizde dikkat edin o büyük perdede yazıları okumak için zorlanmaz ve birkaç kelimenin aktif görme alanınıza rahatlıkla girdiğini fark edebilirsiniz Hızlı okuma eğitimcileri, gözün görmedeki bu teknik üstünlüğüne kelimeleri tek tek okumadan aktif görme alanı içerisinde 2, 3, 4 kelimeyi bir arada görme alışkanlığı kazandıracak çalışmaları da ekledi.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Hızlı Okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaİzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Hızlı Okuma eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaDenizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Hızlı Okuma  eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Hızlı Okuma eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veyaMuğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma - anlayarak hızlı okuma - hızlı okuma eğitimi - izmir hızlı okuma - antalya hızlı okuma -

Yorumlar